Tetszik vagy nem, az öntözéshez víz kell. Egy közepes méretű öntözőrendszer vízellátását leghatékonyabban egy vízmű tudja megoldani. A vízmű két fontos részből tevődik össze: szivattyú és hidrofor tartály.
A szivattyú a vízmű aktív része, ez a készülék felel a felszívásáért és a nyomás létrehozásáért. A legtöbb pompa az elektromos áram felhasználásával működik, ezért csak olyan helyeken lehet használni, ahol lehetőség van a hálózatra történő csatlakozásra.
Habár már léteznek önálló, napenergiával működő rendszerek, ezeknek a beépítése óriási befektetést igényelnek, amelyek egy kisgazdaság vagy díszkert öntözésre túl költségesek lennének. A szivattyú kíméletes működése érdekében, beépítésre kerül a vízmű passzív eleme, a hidrofor tartály. A hidrofor tartály arra szolgál, hogy a rendszerben állandó nyomás uralkodjon, még akkor is, ha közben a szivattyú nem működik. Ezt egyszerű gumimembrán segítségével oldották meg. A hidrofor tartályban a víz a gumimembránnal jön kölcsönhatásba, amit addig feszít, ameddig a membrán túloldalán lévő levegő nyomása engedi.